This web site is dedicated to the men of the Henry L. Stimson and their families, and to those who manned the "41 for Freedom FBM Submarines".

Only those who wear their 'fish' or their families will understand the significance of much of what is within these pages.


Visit us on Facebook
Webmaster
Picture Upload Instructions (to Dropbox)

USS HENRY L. STIMSON
History
Ship Facts

655 ASSOCIATION
Officers
Board of Directors / Life Members / Appointed Positions / Associate Members
Chaplain's Page
Binnacle Lists: Shipmates / Family Members
Bylaws
Business Meeting Minutes
Treasurer Reports
Ships Store
Memorabilia


SAILING LIST
Lost Shipmates (no working email for these
shipmastes and we have lost contact with them - if you are in contact with them have them update their info with the webmaster)

REUNIONS
THE CREW


Favorite Boat Recipes
Cold War
Navy Links -
Misc links featured in "The Stimson Draft" editions
YouTube links to submarine videos
41 For Freedom

The Insignia of

USS Henry L. Stimson
(SSBN655)

The insignia as a whole is a symbol of the organized intellectual
strength that Henry L. Stimson possessed.

The four stars represent the four presidents under whom he held cabinet positions.

 The crossed swords represent his belief that to keep peace you must be strong
to resist aggression and also the two tenures of office as Secretary of War.

The torch is the torch of dignity and statesmanship that
characterized the life of Henry L. Stimson.


IMPORTANT DATES

Keel Laid 4 April 1964

Launched 13 November 1965 in Groton Connecticut

Commissioned 20 August 1966

1st Overhaul began November 1971; completed March 1973

2nd Overhaul began May 1982; completed August 1984

Combined crews May 1992 for inactivation

Decommissioned in Puget Sound Naval Shipyard 5 May 1993

Conducted Seventy Six Strategic Deterrent Patrols